راهنمای کوتاه 5 بخش تشکیل دهنده URL

5 بخش تشکیل دهنده URL: راهنمای کوتاه

فهرست مطالب

خلاصه مقاله

برای خواندن نکات کلیدی کلیک کنید.

اگر سایتتان رو خودتان مدیریت می کنید متوجه شده اید که ساختار آن به مانند یک خانه است. و اگر سایت را به مانند خانه در نظر بگیریم، آدرس سایت شبیه به آدرس منزل خواهد بود. در واقع آدرس سایت ها کمک می کند که موتور های جست و جو و مرورگر ها متوجه شوند که سایت شما در کجا قرار دارد. از نظر فنی، 5 بخش تشکیل دهنده URL وجود دارند که بهینه سازی آن ها برای سئو و تجربه کاربری بسیار مهم است.

5 بخش تشکیل دهنده URL
5 بخش تشکیل دهنده URL

Scheme اولین جزء از 5 بخش تشکیل دهنده URL

اِسکیم (Scheme) برای مرور گر مشخص می کند که برای دسترسی به اطلاعات سایت از چه پروتوکلی باید استفاده کند. HTTPS یا Hypertext Transfer Protocol Secure پروتوکلی است که امروزه استفاده از آن بسیار رایج است. این پروتوکل مشخص می کند که مرورگر باید هر گونه اطلاعاتی که وارد سایت می شود (مانند رمز عبور) را رمزنگاری کند. امنیت در اولین بخش از 5 بخش تشکیل دهنده URL برای سئو بسیار مهم است. استفاده از HTTPS باعث می شود که رتبه شما در موتور جست و جوی گوگل ارتقا پیدا کند.

جزء دوم: Subdomain

Subdomain
Subdomain

اگر سایت مانند یک خانه باشد، Subdomain مانند اتاق های خانه خواهد بود. جزء دوم URL نشان می دهد که هر بخش از سایت در ارتباط با چه موضوعی است. این دسته بندی برای موتور جست و جو و بازدید کنندگان مشخص می کند که در این بخش از سایت چه اطلاعاتی وجود دارد.

جزء سوم: Second-level Domain یا SLD

Second-level Domain
Second-level Domain

جزء سوم URL نام سایت شماست. این بخش مشخص می کند که بازدید کنندگان در حال بازدید از اطلاعات مشخصی هستند.

Top-level Domain یا TLD چهارمین جزء از 5 بخش تشکیل دهنده URL

Top-level Domain
Top-level Domain

TLD مشخص می کند که هویت شما یا شرکت شما در فضای وب و آنلاین چیست. بعنوان مثال com. مشخص می کند که ماهیت وجودی سایت تجاری است، edu. مشخص می کند که سایت آموزشی است. به همین علت است که بسیاری از سایت های دانشگاهی از این پسوند استفاده می کنند.

جزء پنجم: Subdirectory

Subdirectory
Subdirectory

آخرین جزء URL به بازدیدکنندگان کمک می کند که درک کنند در کدوم قسمت از اطلاعات قرار موجود در سایت قرار دارند. این اطلاعات برای ربات های گوگل نیز مفید است. در تصویر بالا مشخص است که این بخش اطلاعات یا مقالات مربوط به marketing در این پوشه زیر مجموعه قرار دارند.

5 بخش تشکیل دهنده URL: ظریف اما مهم

هر چند URL ها بسیار ساده و آشکار بنظر می رسند، درک بخش های مختلف تشکیل دهنده آن ها به SEO و طراحی کاربری سایت بسیار کمک خواهد کرد. حال که با 5 بخش تشکیل دهنده URL آشنا شدید، زمان آن رسیده تا سایر مقالات ما درباره سئو رو برررسی کنید.

منبع: HubSpot

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

فهرست مطالب

درخواست مشاوره رایگان

اگر می خواهید با یک جزوه کوتاه بسیار سریع به نکات اساسی فروش آگاه شوید، ایمیل خود را وارد کنید تا جزوه فروش برایتان ارسال شود.

اگر می خواهید با یک جزوه کوتاه بسیار سریع به نکات اساسی فروش آگاه شوید، ایمیل خود را وارد کنید تا جزوه فروش برایتان ارسال شود.